Haber

NYT: ABD İsrail’e Gazze’deki kara operasyonunu ertelemesini tavsiye etti

ABD merkezli The New York Times gazetesi (NYT), Beyaz Saray’ın rehineleri serbest bırakmak ve Gazze’ye daha fazla insani yardım ulaştırmak için zaman kazanmak amacıyla İsrail’e kara operasyonunu ertelemesini tavsiye ettiğini yazdı. ABD’nin İran destekli grupların olası saldırılarına hazırlanmak için “zaman istediği” iddia edildi.

‘AUSTIN VE GALLANT HER GÜN BULUŞUYOR’

Gazeteye konuşan ABD’li yetkililer, kara operasyonunun ertelenmesi önerisinin Savunma Bakanı Lloyd J. Austin aracılığıyla İsrail’e iletildiğini belirtti. Austin’in İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile neredeyse her gün telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Bir yetkili, ABD’nin önceliğinin rehineler olduğunu belirtti.

‘İSTİŞARELER YAPIYORUZ, BASKI YAPMIYORLAR’

Washington’daki İsrail Büyükelçiliği’nden bir diplomat, ABD’nin İsraillilere kara operasyonunu ertelemelerini tavsiye ettiği yönündeki iddiaları reddetti. Söz konusu kişi, “ABD yönetimiyle yakın diyaloğumuz ve istişarelerimiz var. ABD, kara operasyonu konusunda İsrail’e baskı yapmıyor.”

Çoğunlukla Katar üzerinden yürütülen rehine müzakereleri hakkında bilgisi olan bir yetkili, Hamas’ın kara operasyonunun rehinelerin serbest bırakılma şansını azaltacağı konusunda uyardığını söyledi. (DIŞ HABER)

korkutelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu