Ekonomi

Hamsi fiyatları dalgalanıyor

Trabzon Balık Hali’nde dün kilosu 50 TL’den satılan hamsi, şimdi 60-80 TL arasında fiyatlandırılırken, sezon başında pek görülmeyen palamut da tezgahları süslüyor.

Balıkçılardan Emin Avcı, hamsinin kıt olmasından dolayı bugün fiyatlarının biraz daha yüksek olduğunu belirtti. “Hamsinin fiyatı düne göre bir miktar arttı. Dün kilosu 50 TL idi, bugün 70-80 TL civarında. Balık fiyatları her gün farklılık gösteriyor; çok fazla olduğunda fiyat düşer; az olunca fiyat artıyor. Bugün hamsi kıt. Fiyatlarımız mezgit 100-200 TL, kefal 150-200 TL, lüfer 150 TL, turik 600 TL, sargan 180 TL, levrek 200 TL, palamut 150 TL, istavrit 50 TL arasında değişmektedir. Çeşitlerimizin önceki yıllara göre biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. “Bu aralar havalar sıcak olduğu için satışlarımız istediğimiz gibi gitmiyor, havalar soğuyunca satışlarımız artıyor.”söz konusu.

Balıkçı esnafından Cem Yazıcı, hamsi fiyatının düne göre arttığını kaydetti. “Hamsinin fiyatı arttı, kilosu 60-75 TL arasında değişiyor. İki üç gün önce kilosu 50 TL’ye sattığımız hamsinin fiyatı 60-75 TL’ye çıktı. Hamsinin çeşidinin daha fazla olması havaların sıcak olmasından kaynaklanmaktadır. İnşallah havalar serinler. Şu anda havalar sıcak olduğu için istediğimiz verimi alamıyoruz. Hava soğuksa satışlarımız artıyor. Bu sene meşe palamudu fazla yetişmediği için hamsi erken başladı. Palamutun fiyatı 130 TL, mezgitin fiyatı 80 TL, istavritin fiyatı 40-50 TL.”dedi.

Balıkçılardan Ahmet Çoğamış, hamsi fiyatlarında ve avında iniş çıkışların devam ettiğini belirtti. “Hamsinin inişli çıkışlı serüveni devam ediyor. Hamsiler bugünlerde büyük ve ince çıkıyor. Büyük hamsi dün 70 TL iken bugün 80 TL oldu. Palamut yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor ve diğer çeşitlerimiz de gelmeye başlıyor. En çok tercih edilenler ise hamsi, istavrit, mezgit ve palamuttur” dedi.Şu şekilde konuştu:

karamursel-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu