Haber

Uşak’ta Muharrem İftar Programı Düzenlendi

Uşak’ta Muharrem ayı için iftar programı düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki Işık Çakır Sultan Cemevi’nde düzenlenen iftar programına katılan Uşak Valisi Turan Ergün, vatandaşlarla sohbet etti.

Duaların okunup oruçların açılmasının ardından konuşan Ergün, Muharrem ayının Kerbela’yı hatırlattığını belirtti.

Ergün, Kerbela’da yaşanan dramın milletin ortak acısı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kerbela hadisesi, trajik yönüyle birlikte tevazunun, sevginin, erdemli yaşamın ve haksızlıklara karşı mücadelenin simgesi olarak tarihte yer edinir. Bizim coğrafyamızda her asırda ruhlarımız, evliyalarımız ve şairlerimiz bu uğurda canla başla çalışmışlardır. bir dostluk ve kardeşlik iklimi yeşertir, çağları aşan bir gelenektir… Pir Sultanlar, Hacı Bektaşi Velisler, Mevlana ve daha niceleri… Sevgiyi tende değil, ruhta tutmak, sahip olmak mottosuyla. Bana değil bize doktrin, biz Müslümanlara düşen en hayati görev Kerbela’dır”Okumak, doğru anlamak ve ondan öğrenmektir. Unutulmamalıdır ki Muharrem ayı Ehlibeyt’te yaşamak, sevgi ve şefkat toplamak için bir fırsattır.”

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Muharrem ayının sevgi ve yardımlaşma ayı olduğunu belirterek, “Bu ayda istemediğimiz kötü olaylar oldu. Kerbela’da ne yazık ki Hüseyin Efendimiz ve 72 Ehlibeytimiz şehit oldu. İslam bir dindir. hiçbir zaman tasvip edilmeyen kardeşlik ve yardımlaşma anlayışıdır” diyenler, “Maalesef bu dönemde İslam dininde fitneler çıktı. Bu süreçte mazlumların, Hz. Hüseyin’in ve Ehl-i Beyt’in yanında olduk. Kendilerine Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Uşak Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Kurnaz ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu