Haber

Rusya: Gürcistan’daki protestolar Kiev’deki Meydan etkinliklerine benziyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Gürcistan’daki “yabancı ajan” yasa tasarısına yönelik protestoları Ukrayna’daki Meydan olaylarına benzeterek, “Yasa, iktidarı zorla değiştirme sürecini başlatmak için bir bahanedir” dedi. söz konusu.

Lavrov, Rus devlet televizyonu Pervy Channel’da yayınlanan bir programda güncel konuları değerlendirdi.

Gürcistan’da “yabancı ajan” tasarısının parlamentodan ön onay almasına karşı protestolara değinen Lavrov, bu gösterilerin 2013-2014’te Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleşen Meydan olaylarına benzediğini söyledi.

Lavrov, “Bütçelerinin yüzde 20’si oranında mali destek alan sivil toplum kuruluşlarının tesciline ilişkin yasa, hiç şüphesiz yetkileri zorla değiştirme sürecini başlatmak için bir bahanedir.” dedi. dedi.

Benzer yasaların daha önce ABD, Fransa, Hindistan ve İsrail’de de kabul edildiğine işaret eden Lavrov, Gürcistan’daki yasa tasarısının bu ülkelerdeki yasalara göre daha yumuşak olduğuna dikkat çekti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in “Gürcistan’daki yasanın Avrupa değerlerine aykırı” olduğu yönünde açıklama yaptığını hatırlatan Lavrov, bu yasa tasarısının geri çekilmesine dikkat çekti.

Gürcistan’daki protestoları Moldova’daki son gösterilerle karşılaştıran Lavrov, “Tiflis’teki gösteriler barışçıl olmaktan uzaktı. Burada araçlar devrildi, göstericiler göz yaşartıcı gaz ve sis bombaları kullandı. Ben öyle bir şey hatırlamıyorum. Kişinev’de oluyor. Buna rağmen tavır tamamen farklı.” sözlerini kullandı.

“Batı’ya nasıl cevap vereceğimizi değerlendireceğiz”

Geçen yıl Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru hatlarında meydana gelen patlamalara da değinen Lavrov, “bu terör saldırısı” hakkında soruşturma yapılması gerektiğine vurgu yaparak, “Objektif, tarafsız ve şeffaf bir soruşturma engellenirse ne olur? Mülkümüze yönelik bu doğrudan saldırı nedeniyle Batı’nın başına gelecek mi? Cevap vereceğimizi düşüneceğiz.” söz konusu.

Batılı ülkelerin Rusya’ya yaptırım uyguladığına dikkati çeken Lavrov, “Batı, Rusya’ya yönelik yaptırımları delmek için kullanılan her türlü kanalı engellemek için strateji geliştiriyor” dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu