Ekonomi

New York borsası karışık hareketle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,98 artışla 4.155,71 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,78 artışla 12.706,44 puana yükseldi.

ABD’de devam eden borç limiti müzakerelerinde anlaşmaya varılmazken, borsalarda karışık bir seyir izlendi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dün piyasaların kapanmasının ardından ABD’nin “AAA” olan kredi notunu borç limiti ikilemi nedeniyle negatif izlemeye aldığını bildirdi.

Fitch, kararın “federal hükümetin 31.4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasına ve Hazine Bakanlığı’nın borç limitinin aşılmasını önlemek için olağanüstü önlemlerine rağmen, borç limitinin artırılması veya askıya alınması konusunda bir anlaşmaya varılmasını engelleyen artan siyasi partizanlık” olduğunu söyledi. kısa sürede nakit sıkıntısı.” yansıyor” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü, “Bu uyarı, Kongre’nin borç limitini yükseltmek veya askıya almak ve ekonomimiz için inşa edilmiş bir krizden kaçınmak için hızlı iki partili eylemde bulunması gereğini vurguluyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy de borç limiti anlaşması yapmak için müzakerecilere 24 saat çalışmaları talimatını verdiğini belirterek, Fitch’in kararından endişe duymadığını ifade etti.

Makroekonomik veriler de takip edilirken, ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 1,3 büyüdü.

Ülkede ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı 20 Mayıs’ta sona eren haftada 229 bine çıksa da beklentilerin altında gerçekleşti.

Öte yandan, Nvidia’nın dün açıklanan mali sonuçların yapay zeka çiplerinin şirketin satış hacmini güçlü bir şekilde desteklediğini ortaya koymasının ardından Nvidia’nın hisseleri yüzde 23’ün üzerinde değer kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu