Ekonomi

KOSBİ yatırımlarına hız verdi, 130 firma yeni yatırım başvurusunda bulundu

Özlem Sarsin

İzmir’in en büyük organize sanayi bölgesi olan Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ), 2023 yılında altyapı yatırımlarının büyük bölümünü tamamlayarak bölge sanayicisine daha yeterli hizmet vermeyi hedefliyor. 2023 yılında da yatırımlarına devam edeceklerini belirten Erol Diren, İdare Meclisi Başkanı, bölgede yatırımların her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Yaklaşık 100 milyon dolarlık ek yatırıma ihtiyaç olduğunu belirten Diren, bu yatırımın 20 milyon dolarını Dünya Bankası’ndan karşılamak için onay sürecinin devam ettiğini söyledi. 2021 yılından itibaren ağır bir yatırım sürecine girdiklerini belirten Erol Diren, “Altyapı yatırımlarımıza hız verdik.

Bölgemizde üç bölümden oluşan parselasyon planlarının ilk iki etabını tamamladık. Sanayicilerimiz bu alanlarda yatırımlarına başladılar. 3. etap parselasyon çalışmalarını 2023 yılında tamamlamak için çalışıyoruz” dedi.

Kemalpaşa OSB’nin 1300 hektar alanıyla İzmir’in en büyük OSB’si olduğunu söyleyen Diren, “518 parselimiz dolu, 630 parselimiz de yatırım parselimiz var. Geçen yıl 130 fabrika yeni yatırım yapmak üzere ruhsatını aldı ve yatırımlarına başladı. .

Yeni ruhsatlar ile birlikte bölgede fabrika sayımız ve istihdam edilen çalışan sayımız da arttı. Şu anda bölgede yaklaşık 26 bin 500 çalışan var” dedi. Kemalpaşa OSB’nin bitmesinin yanı sıra EBSO, İZTO ve EİB iş birliğiyle bir ‘Lojistik Köy’ projesinin hayata geçirileceğini belirten Diren, projeyle altyapı yatırımları tamamlanan sanayiciler demiryolu ulaşımı ile Çandarlı Limanı’na ulaşacak.

Diren, “Lojistik Köyü’nün bir an önce faaliyete geçmesini bekliyoruz. Burası İzmir’in ihracat üssü olacak. Buradaki demiryolları Çandarlı Limanı’na bağlanacak. İleride Alsancak Limanı’na da hat bağlanması planlanıyor” dedi.

Diren, pandemiden bu yana süregelen ekonomik belirsizliklerin bir an önce ortadan kalkması, yatırımcı ve üreticilerin önündeki sıkıntıların giderilmesi gerektiğine de değinerek, “Mevcut durum yatırım yapmak isteyenleri beklemeye itiyor. Sanayici kaynak bulamıyor, işlerini yoluna koymakta zorlanıyor, firmalar durum tespiti yapmak zorunda. Ekonominin genel gidişatında bir belirsizlik var. Bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu